18 priežasčių, kodėl nemokama interneto svetainė yra prasta idėja

Internetas mirga nuo pasiūlymų susikurti nemokamą interneto svetainę – tiek asmeninę, tiek skirtą jūsų verslui. Skamba viliojančiai, tačiau kodėl žmonės Lietuvoje ar visame pasaulyje vis dar moka šimtus ar tūkstančius už iš pažiūros tą patį produktą, kurį gali gauti visiškai nemokamai? Šiame straipsnyje rasite 18 elementarių priežasčių, kodėl nemokamos interneto svetainės nėra tinkamos jūsų verslui, ir kodėl jos dažnai nėra visiškai nemokamos.

Kas yra nemokama interneto svetainė

Daugelis verslo naujokų nori sutaupyti visur kur įmanoma, ir tai yra visiškai suprantama – mokesčių ir įvairių išlaidų ir taip apstu. Taigi jei susigundėte nemokama interneto svetaine, kur nereikia mokėti nei už svetainės talpinimą (hostingą), nei už interneto adresą ar elektroninį paštą, vos tik užsiregistravę pastebėsite, kad svetainės valdymo įrankiai labai riboti, internetinio adreso nepasirinksi kokio nori, ir už viską, ką norite gauti papildomai, reikia mokėti.

Jei vis dar patinka idėja apie nemokamą interneto svetainę, štai sąrašas kitų apribojimų, apie kuriuos galbūt nei nepagalvojote.

1. Lėtai veikia

Įmonės, kurios teikia nemokamų interneto svetainių talpinimo paslaugas, paprastai laiko šimtus svetainių tame pačiame serveryje. Nuo to stipriai nukenčia interneto svetainės greitis, o lėtų svetainių nemėgsta nei vartotojai, nei Google ir kiti paieškos varikliai. Taigi nukenčia ir svetainės SEO reitingas – lėtų svetainių pirmuose Google paieškos sistemos puslapiuose paprastai nerasite.

2. Neprofesionaliai atrodantis internetinis adresas

Nemokamos interneto svetainės paprastai turi gana sudėtingus adresus – vietoje, pavydžiui, manosvetainė.lt turėsite adresą manosvetainė.nemokamosinternetosvetaines.eu . Problema pirma – tokį adresą sunku įsiminti. Antra – toks adresas potencialiam klientui nesuteiks jumis pasitikėjimo. Jei siūlote prekę ar paslaugą, reikia parodyti, kad į tai žiūrite rimtai, o ne taupote kur tik įmanoma.

3. Paslėpti mokesčiai

Kompanijoms, kurios siūlo nemokamas interneto svetaines, iš kažko sąskaitas ir algas išmokėti irgi reikia. Taigi nenustebkite, jei už papildomus elektroninius paštus, nuotraukų talpinimą ar panašias paslaugas jums teks susimokėti.

Dar vienas niuansas – jei norite nemokamai svetainei nusipirkti solidesnį domeną, jis greičiausiai kainuos ženkliai daugiau, nei kainuotų perkant jį kompanijoje, kuri užsiima mokamo svetainių talpinimo paslaugomis.

4. Sunku perkelti informaciją

Nemažai nemokamas svetaines naudojančių klientų anksčiau ar vėliau nori “išsikelti” į mokamus serverius. Tačiau nevisada nemokamas svetaines įmanoma iškelti kitur – taigi įdėsite daug darbo ruošdami informaciją nemokamai svetainei, o kai norėsite ją perkelti kitur, reikės visus darbus atlikti iš naujo.

5. Svetimos nuorodos ir reklamos svetainėje

Nemažai nemokamų svetainių yra išlaikomos iš jose rodomų reklamų ar talpinamų nuorodų, kurių negalite išimti. Taigi neturite kito pasirinkimo, kaip savo svetainėje rodyti su jūsų paslaugomis ar prekėmis nesusijusią reklamą (arba dar blogiau – konkurentų reklamą).

6. Nemokama svetainė gali nustoti veikti bet kada

Kadangi nemokate už paslaugą, greičiausiai neturite ir jokių garantijų, kad jūsų nemokama svetainė veiks ir šiandien, ir po mėnesio. Jeigu nemokamas svetaines siūlanti įmonė nuspręs pakeisti ar baigti veiklą, turbūt numanote, kas nutiks su jūsų svetaine…

7. Trūksta įrankių

Nemokamų interneto svetainių valdymo įrankiai ir galimybės toli gražu ne tokie, kaip WordPress ar kitų turinio sistemų. Gali pritrūkti tiek retesnių teksto redaktoriaus funkcijų, tiek meniu ar kitų elementų valdymo funkcijų, ir neturėsite galimybės jų įsidiegti.

8. Neužtikrintas duomenų saugumas

Kadangi nemokamų interneto svetainių tiekėjai taip pat nori sutaupyti, dažnai naudoja senesnį programinį kodą ir neinvestuoja į visišką svetainių saugumo užtikrinimą. Taigi jei jūsų svetainė bus “nulaužta”, nebūtinai bus galimybė ją atstatyti ar sutvarkyti saugumo spragas.

9. Mažai vietos

Nemokamose svetainėse paprastai yra labai ribota disko vieta, kadangi tame pačiame serveryje turi tilpti didelis kiekis svetainių. Jei išnaudosite jums suteiktą vietą serveryje, už papildomą vietą teks susimokėti.

10. Ribotas informacijos kiekis

Kai kurios namokamas interneto svetaines siūlančios kompanijos leidžia svetainėje turėti ribotą kiekį puslapių. Jei reikia daugiau, teks užsisakyti mokamą planą.

11. Ribotas dizaino šablonų ir dizaino elementų pasirinkimas

Jei turėdami savo interneto svetainę su WordPress ar kita turinio valdymo sistema turėsite neribotą pasirinkimą įvairaus stiliaus dizaino šablonų ir papildomų elementų, to galite nesitikėti nemokamų svetainių valdymo įrankiuose. Paprastai ten siūlomi prastokai atrodantys dizaino šablonai, tarp kurių neturėsite didelio pasirinkimo. Taip pat dar bus neaiškus ir šablonų suderinamumas su mobiliaisiais įrenginiais.

12. Jokios profesionalios pagalbos

Turėdami profesionaliai paruoštą interneto svetainę galite būti tikri, kad iškilus neaiškumams ar techniniams nesklandumams sulauksite greitos ir profesionalios pagalbos.

Su nemokama svetaine pagalbos arba nesulauksite visai, arba už ją reikės susimokėti.

13. Nėra atsarginių kopijų

Nemokamas interneto svetaines siūlančios kompanijos nedaro svetainių atsarginių kopijų (visgi tai papildomos išlaidos, kurių niekas nepadengia). Taigi prireikus atsarginių kopijų tiesiog nebus.

14. Nėra detalios lankytojų statistikos

Jei naudojatės profesionaliomis hostingo paslaugomis, į savo svetainę galite nesunkiai įsidiegti Google Analytics ar kitą programinę įrangą, kuri leistų matyti svetainės lankytojų statistinę informaciją – kiek jų lankosi svetainėje, kiek iš jų sugrįžta, kuriuos svetainės puslapius lanko dažniausiai ir t.t. naudodami nemokamą interneto svetainę geriausiu atveju gausite minimalią informaciją apie lankytojus.

15. Ribotos prisegamų failų galimybės

Naudodami profesionalias hostingo paslaugas turėsite praktiškai neribotas failų įkėlimo į svetainę galimybes tiek per FTP serverį, tiek per pačią turinio valdymo sistemą. Naudojant nemokamą svetainę greičiausiai turėsite įkėlinėti failus po vieną, ir nebūtinai tokio dydžio ar formato, kokio norėtumėte.

16. Nelanksčios kontaktų formos

Praktiškai kiekvienoje intrneto svetainėje turėtų būti kontaktų forma, kad potgencialus klientas galėtų kuo greičiau susisiekti su jumis, nenaudodamas papildomų programų. Nemokamose interneto svetainėse, jei ir yra kontaktų formos, jos paprastai yra minimalios, be galimybės pridėti naujus laukus, siųsti informaciją į kelis elektroninius paštus vienu metu ir panašių funkcijų.

17. Daug laiko dėl neaiškių rezultatų

Tinkamas informacijos paruošimas, kad ir nemokamai interneto svetainei, užtrunka nemažai laiko. Jei vėliau nebus galimybės informaciją patogiai perkelti kitur ar pasidaryti atsarginę kopiją, tuomet aukojate gana nemažai laiko, tačiau neturite nei priimtino patogumo, nei garantijų, kad įdėtas darbas nenueis veltui.

18. Netinkama praktikuotis

Jei galvojate, kad nemokama interneto svetainė jums padės išmokti interneto svetainės valdymo pagrindų, ir čia teks nusivilti. Vėliau įsigijus mokamą interneto svetainę teks mokytis iš naujo – kokybiškos ir pilnavertės turinio sistemos turi visai kitokius valdymo įrankius ir išdėstymą, taigi bet kuriuo atveju teks pradėti iš pradžių.

Alternatyvos nemokamoms svetainėms

Kaip greičiausiai jau įtariate, alternatyvos nemokamoms svetainėms yra… mokamos svetainės. Bent jau mokamas internetinis adresas (domenas) ir svetainės talpinimas (hostingas) turėtų būti minimumas, nuo ko reikėtų pradėti.

Jeigu svetainė reikalinga mėgėjiškams tikslams ar tiesiog norite pasipraktikuoti, galite pasinaudoti šiuo straipsniu – Kaip per vieną vakarą susikurti interneto svetainę. Rasite visus žingsnius, kaip pačiam susikurti interneto svetainę su kokybiška turinio valdymo sistema.

Jei jums reikalinga profesionali interneto svetainė, prie kurios nereikės pačiam praleisti begalę laiko besimokant ir tobulinantis, o tiesiog norite kokybės ir rezultatų, visada galite kreiptis į mus.